برای اولین بار در خاورمیانه بطور همزمان دو مجله تخصصی در موضوع تروما در پابمد نمایه شدند

برای اولین بار در منطقه خاورمیانه دو مجله تخصصی در زمینه طب اورژانس و بیماریهای مرتبط با تروما با عناوین Trauma Monthly و Archive of Trauma Research در پایگاه اطلاعاتی PubMed نمایه شدند. انتشارات کوثر با کمک مزایای نمایه سازی همزمانی مجلات خواهر (Sister Journals) در ناشرین متوسط (Medium Publishers) موفق به نمایه سازی هر دو این مجلات شده است. ضمن تبریک این افتخار به هیات های محترم تحریریه و محققین عزیز، به استحضار میرساند کلیه مقالات دو سال اخیر این مجلات از ابتدای انتشار به زبان انگلیسی در این پایگاه نمایه شده اند.


 PubMed Central یکی از روشهای نوین نمایه سازی مجلات در PubMed است که از سال ۲۰۰۵ ایجاد شده و با استقبال چشمگیری از سوی ناشرین و مجلات روبرو شده است. مدت زمان نمایه سازی مجلات از این شیوه شش ماه و از طریق ارسال بسته ۵۰ تایی با خروجی XML آخرین مقالات چاپ شده به PMC میباشد. سپس، فایلهای ارسال شده از نظر فنی مورد بررسی قرار گرفته و پس از تائید به صورت Full Text در PMC نمایه میشوند.

 

 

PubMed پایگاه داده های کتابشناختی علوم و اطلاعات پزشکی، زیست شناسی، بیوشیمی و مقالات مربوط به تکامل مولکولی میباشد. این مجموعه شامل اطلاعات کتابشناختی مقالات مجلات علمی پزشکی، پرستاری، داروسازی، دندانپزشکی، دامپزشکی، و مراقبت های بهداشتی است. ناشرانی که قصد نمایه سازی مجلات را در PubMed دارند میتوانند از یکی از دو روش PMC و یا Medline اقدام نمایند.

 

ناشرین معدودی در دنیا دارای تکنولوژی تولید XML فول تکست از مقالات در ابتدای پذیرش (submit) مقاله میباشند که از آنجمله میتوان به: Elsevier، John Wiley and Sons publishing، Sage publications، Scientific World journal، Springer publishing و Taylor and Francis Group اشاره نمود. انتشارات کوثر نیز به مدد نخبگان جوان خود موفق به ایجاد و بهره برداری از این فناوری شده است. این انتشارات با استفاده از مزایای ناشرین متوسط (Medium Publishers) برای نمایه سازی همزمان مجلات هم گروه (Sister Journals) اقدام به نمایه سازی همزمان این دو مجله از کشور عزیزمان نموده است.

هدف نهایی: تبدیل ایران به مرکز مرجع در بیماریهای وابسته به تروما

مجله Trauma Monthly ارگان علمی مرکز تحقیقات تروما دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم (عج) و مجلهArchives of Trauma Research مجله علمی مرکز تحقیقات تروما دانشگاه علوم پزشکی کاشان میباشد. بدون شک نمایه شدن موفق هر دو این مجلات در پابمد بعنوان دو افتخار ارزنده برای همه مردم ایران عزیز محسوب میشود. امیدواریم با کمک این دو مرجع علمی در موضوع تروما، محققین مربوطه بتوانند ضمن ارایه مقالات طراز اول و با کیفیت خود در این مجلات موجب ارتقا تولیدات علمی در این زمینه شوند. تبدیل ایران به مرکز منطقه ای و مرجع در زمینه بیماریهای تروما هدف غایی همه دست اندرکاران و محققان مربوطه میباشد. علاقمندان میتوانند برای مشاهده آخرین مقالات نمایه شده به نشانی اینترنتی ذیل مراجعه نمایند:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/journals/2264/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/journals/2244/

ضمنا هر دو این مجلات آماده دریافت برترین مقالات پژوهشی شما در زمینه مرتبط با موضوع تروما میباشند. به مقالات با بیشترین میزان ارجاعات در این مجله گرانت پژوهشی ارزنده ای تعلق میگیرد.