نمایه شدن در اسکوپوس یکی از مهم ترین دستاوردهای نشریات در سراسر دنیا است

نمایه شدن یک نشریه در اسکوپوس، از دیدگاه افرادی که در جامعه پژوهشی فعالیت می­کنند نوعی  ضمانت برای نشریه محسوب می شود.


زمانی که یک نشریه در اسکوپوس نمایه می شود دارای ویژگی های زیر می شود:

  • به صورت بین المللی قابل بازدید و دسترسی است
  • افزایش احتمال همکاری با پژوهشگران در سراسر دنیا
  • افزایش دریافت استنادهای بیشتر به دلیل دارا بودن دسترسی بیشتر از طریق اسکوپوس
  • ایجاد ارتباط با جامعه علمی بزرگتر در یک رشته علمی خاص

 

اینکه مخاطبان یک نشریه بدانند که نشریه مذکور  در حال حاضر در اسکوپوس وجود دارد یا خیر، پیش زمینه ذهنی از تاثیر و اهمیت آن نشریه را به آنها می­دهد. اهمیتی  که باعث قرار گرفتن آن نشریه در زیر مجموعه اسکوپوس شده است علاوه بر این  شاخص مهمی برای نویسندگان است تا پژوهش های خود را در مقایسه با دیگر پژوهش­های انجام شده در همان رشته علمی مورد ارزیابی قرار دهد.

اسکوپوس دارای لیست کاملی از رفرنس های ارئه شده در مقالات است. بنابراین حتی در صورتی که مجله ایی در اسکوپوس نمایه نشده باشد، افرد می توانند از طریق جستجو در به مقالاتی که به  مقاله های مجله مورد نظر استناد کرده اند دسترسی پیدا کنند.

در قسمت جستجوی پیشرفته می توان با استفاده از عبارتREFSRCTITLE( ).* و انتخاب گزینه “View References” جستجو را تنها به قسمت رفرنس ها محدود کرد.  در نتیجه لیستی از مقالاتی که به مجله مورد نظر استناد کرده اند به همراه آماری از تعداد کل استنادها به مجله مذکور به شما ارائه می کند.

اگرچه  می­توان از این روش یک آمار کلی از سطح استنادهای دریافتی مجله دریافت کرد، اما استفاده از این روش دقت لازم را ندارد و بر صحت تطبیق متون متکی است و دارای ابهام می باشد. استفاده از عبارات مخفف شده متنوع، اشتباه تایپی، و داده های تکمیل نشده علت این موضوع هستند. هنگام استفاده از عناوین مجلات لازم است که در هنگام ذکر عنوان مجله دقت کافی کرد. برای مطمئین شدن از اسم دقیق مجله کافی است نام آن را جستجو کنیم و از تحلیل نتایج،  به عنوان درست مجله پی ببریم.