بسیاری از مجموعه ها و سازمان های بزرگ دنیا اقدام به تولید Guideline هایی بین المللی برای کمک به سردبیران کرده اند

سردبیران نشریاتی که درخواست نمایه شدن در اسکوپوس را دارند، برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به منابع زیر مراجعه کنند:


  • صفحه اصلی سایت Elsevier Editors که در آن اخبار مربوط به آخرین تحولات مربوط به حوزه نشر ژورنال، سیاست ها، ابتکارات و نکات کمک کننده قابل دریافت است.

 

  • سایت Elsevier Editors’ update ، در این سایت می توانید آخرین تحولات مربوط به حوزه نشر و سیاست ها و ابتکارات و .. را با همکاران سردبیر خود به اشتراک بگذارید.

 

  • سایت مربوط به اخلاق در نشر الزویر ،این سایت با پنل کارشناسان در بخش اخلاق در نشر و پژوهش الزویر همکاری دارد.

 

 

  • کمیته اخلاق در نشر معروف به COPE که کمیته­ایی برای سردبیران و ناشران نشریات داوری شده است که در آن در رابطه با تمام جنبه­های اخلاق در نشر بحث و تصمیم گیری شده است. این کمیته همچنین در نقش یک راهنما برای سردبیران و ناشران عمل می­کند و آنها را برای مدیریت موارد غیر اخلاقی در نشر و پژوهش ها یاری می­کند. این مجموعه دارای راهنماهایی برای سردبیران و همچنین  نشریات جدیدی که تمایل دارند عضو COPE شوند نیز می­باشد.

 

این منابع برای عموم در دسترس هستند و برای تمام سردبیران قابل استفاده هستند. علاوه بر این منابع، بسیاری از ناشران علمی نیز منابع خوبی را برای سردبیران و هیأت تحریریه نشریات تولید کرده ­اند.

 

سایر نکات:

چرا باید چکیده مقالات به زبان انگلیسی منتشر شود؟

زبان اصلی جامعه علمی بین المللی- و همچنین برای اسکوپوس- زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است. بنابراین تمام محتویاتی که در اسکوپوس وجود دارد( از قبیل عنوان، چکیده و لغات کلیدی) باید به زبان انگلیسی باشد. لازم به ذکر است که متن کامل مطالب در اسکوپوس می تواند به هر زبانی باشد. در حال حاضر مجلاتی از چهل زبان مختلف دنیا در اسکوپوس وجود دارند.

 

چه شخصی باید به عنوان سردبیر اصلی نشریه معرفی شود؟

سردبیر اصلی و کنترل کننده نباید اسم یک شخص یا اسامی اعضای هیأت تحریریه باشد. می تواند از کارکنان مجله و یا مدیریت آن باشد. پیشنهاد می شود که این شخص ، فردی مشتاق و علاقه مند به افزایش کیفیت مجله باشد و نقش او به عنوان سردبیربی در بعضی از ایشو های مجله دیده شده باشد.این اطلاعات بخشی در ارزیابی های انجام شده توسط داوران CSAB اسکوپوس قرار خواهد گرفت.

 

چه نشریاتی به عنوان نشریات محلی/منطقه ای شناخته می شوند؟

نشریات منطقه ایی، نشریاتی هستند که اهداف و دامنه های آنها تنها محدود به علاقه مندی های یک منطقه یا کشور است. تنوع جغرافیای نویسندگان، خوانندگان و سردبیران نشریه محدود است و همگی مربوط به یک منطقه جغرافیایی و یا کشور هستند و معمولا مطالب خود را تنها  به زبان کشور  خود منتشر می کنند . به این معنی که خوانندگان این نشریات تنها منحصر به افراد یک منطقه یا کشور هستند و یا شامل پژوهشگران بین المللی هستند که قادر به خواندن مطالب به آن زبان خاص هستند.

 

چه نشریاتی به عنوان نشریه آموزشگاهی منصوب می شوند؟

بسیاری از موسسات آموزشی در دنیا سازمان چاپ و نشر مخصوص به خود را دارند که برای خود نشریات علمی  منتشر می کنند. اولین هدف این نوع مجلات، این است که به عنوان یک مخزن برای مواد تولید شده داخل موسسه در نظر گرفته شوند . به تشخیص گروه CSAB اسکوپوس، این نوع مجلات ممکن است ارائه یک  هدف موسسه ایی به منظور رسیدن به  بک هدف تاریخی و یا سیاسی باشد. بنا براین به دلیل دسترسی محلی آنها به بروندادهای علمی در قالب پایان نامه، معمولا به زبان های فرامرزی خود ترجمه نمی شوند. بعضی از این نوع مجلات هرچند که به صورت فرامرزی نیز منتشر می شوند و مورد توجه مناطق جغرافیایی بیشتری قرار میگیرد، باز هم نیازمند به وجود داشتن در یک پایگاه علمی بین المللی را در خود حس می کنند.

 

چه مجله هایی به عنوان مجله بین المللی در نظر گرفته می شود؟

نشریه بین المللی نشریه ایی است که اهداف و دامنه ها آن مورد علاقه جامعه گسترده علمی بین المللی در یک حوزه موضوعی خاص است و این نوع مجلات دارای تنوع جغرافیایی در نویسندگان، خوانندگان و سردبیران خود هستند که   مناطق و کشورهای مختلف را شامل می شوند. بعضی از نشریات ممکن است تنها دراری کمیته مشاوره بین المللی باشند تا بتوانند در زمره این گروه نشریات قرار گیرند. محتوای منتشر شده این نشریات باید به صورت آنلاین باشد و لازم است که  بیانیه های مربوط به اهداف و دامنه های آنها مورد علاقه جامعه جهانی علمی باشد. توجه شود که کلمه ” بین المللی” تنها در عنوان مجله باز تاب دارد و به معنی مجله بین المللی نیست.

 

CSAB چیست و شامل چه افرادی است؟

این گروه یک گروه مستقل بین المللی، تشکیل شده  از دانشمندانی است که در رشته تخصصی خود بسیار خبره و ماهر هستند. مسئولیت این گروه، داوری مجلات سابمیت شده در اسکوپوس می باشد. این گروه از ۱۴ متخصص موضوعی تشکیل شده است . این گروه برای درک بهتر عملکرد اسکوپوس با اسکوپوس کار می کند. پیشنهادهات این گروه به صورت مستقیم در رابطه با محتواهای اصلی اسکوپوس و الویت بندی آنها اثر می گذارد و تضمین میکند که اسکوپوس می تواند به صورت بین المللی به فعالیت خود ادامه دهد و از همه مهتر کیفیت محتوای اسکوپوس را نیز تضمین می کند. گروه CSAB وظیفه داوری نشریات سابمیت شده در اسکوپوس را به عهده دارند که برای ارزیابی خود از معیارهای اصلی اسکوپوس استفاده می کنند.